НЕДЕЛА НА СВЕТИ ГРИГОРИЈ ПАЛАМА

На православието светилнику, на Црквата тврдино и
учителу, на монасите украсу, на богословите непобедлив
заштитнику, Григорие чудотворче, солунска похвало,
на благодатта проповеднику, моли се секогаш да се
спасат душите наши.
(Тропар на Св. Григориј Палама, глас 8)

На 24. 03. 2019 година, во Неделата од втората седмица на Великиот пост – Недела на свети Григориј Палама, кога го прославуваме споменот на светиот Софрониј Ерусалимски и светиот маченик Пиониј, во храмовите на Австралиско – сиднејската епархија, беа отслужени Свети Божествени (Василиеви) Литургии, на кои верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.