МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА МЛАДИНА НА АВСТРАЛИЈА ОДДАДЕ ПОЧИТ НА РЕВОЛУЦИОНЕРОТ ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ

Членови на Македонската православна младина на Австралија – MOYA со положување на свежо цвеќе пред споменикот на македонскиот револуционер и идеолог Гоце Делчев во Македонскиот културен центар во Епинг ја одбележаа 121 годишнината од неговата смрт.

Еднодневна екскурзија во организација на Македонската православна младина на Австралија (МОYA) до манастирот „Свети Климент Охридски“ во Кинг Лејк (Викторија)

Денес, на 17. 03. 2018 година, кога Светата Црква го празнува споменот на  Преподобен Герасим; Светите маченици Павле и Јулијана; Свети Јаков Постник, во организација на Македонската православната младина на Австралија (MOYА) се организираше еднодневна екскурзија до манастирот „Свети Климент Охридски“ во Кинг Лејк, каде, најпрво, учесниците  присуствуваа на Светата Литургија и се причестија со Светите Христови тајни. По Литургијата  присутните заедно со Архимандритот Гаврил (Галев)  и презвитерот Климент Станковски, …

П О К А Н А

МАКЕДОНСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА – ОХРИДСКА АРХИЕПИСКОПИЈА (МПЦ-ОА) МАКЕДОНСКА ПРАВОСЛАВНА МЛАДИНА НА АВСТРАЛИЈА (МОYА)   Возљубени во Господа, ние како раководство на Македонската православна младина на Австралија (МОYА) ја имаме особената чест да Ви ја доставиме следната:   П О К А Н А   Ве покануваме на Света Божествена Литургија, пикник за децата во манастирот и прошетка до блискиот водопад и синаксис Литургијата ќе се одржи на 17-ти март (сабота) 2018 …

Одржан македонскиот православен духовен семинар во манастирот „Свети Климент Охридски“ во Кинг Лејк, Мелбурн (Викторија)

 На 23. 12. 2017, кога Светата Црква ги празнува светите маченици Мина, Ермоген и Евграф; Преподобна Ангелина и Св. Јован Деспот; Светиот маченик Гемел; Преподобен Тома Дефуркин, во манастирот „Свети Климент Охридски“ во Кинг Лејк, игуменот на манастирот, архимандритот Гаврил (Галев) во сослужение на протојереј – ставрофор Ефтим Бетински и на ерејот Владо Недески отслужи Света Златоустова Литургија. На Литургијата учество зеде мноштво народ,  кој се причести со Светите Христови …

П О К А Н А

МАКЕДОНСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА – ОХРИДСКА АРХИЕПИСКОПИЈА (МПЦ-ОА) МАКЕДОНСКА ПРАВОСЛАВНА МЛАДИНА НА АВСТРАЛИЈА (МОЈА)    Возљубени во Господа, ние како раководство на Македонската православна младина на Австралија (МОЈА) ја имаме особената чест да Ви ја доставиме следната:   П О К А Н А   Ве покануваме на Македонскиот православен духовен семинар на тема:   „Православната црквата во современиот свет (проблеми, решенија и предизвици)“   Семинарот ќе се одржи на 23-ти …