Веронаука во просториите на “Македонскиот Културен Центар” при црквата “св. Георгиј и Пресвета Богородица” во Епинг, Мелбурн

Во Четрвток на 29ти Февруари во просториите на “Македонскиот Културен Центар” при црквата “св. Георгиј и Пресвета Богородица” во  Епинг – Мелбурн, отец Гаврил (Галев) одржи предавање на тема: „Правилното Познавање на Православната Вера и Живеење” (прв дел). Во првиор дел, од предвидените неколку предавања, се зборуваше за теориите на потеклото и смислата на животот. Зошто Православната Вера и Црква е едиствено точна и исправна. Потребата од познавањето православното исповедување …

Света Божествена Литургија во храмот „Свeти Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, Мелбурн (Викторија)

На 04. 02. 2024 година, во 35 недела по Педесетница, кога Светата Црква ги празнува Соборот на руските новомаченици и исповедници; Светиот апостол Тимотеј; Преподобниот маченик Анастасиј, во црковната општина „Свети Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, отец Гаврил (Галев) служеше Света Златоустова Литургија. На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

Именденска честитка од името на Епархијата до надлежниот архиереј г. Тимотеј

  МАКЕДОНСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА – ОХРИДСКА АРХИЕПИСКОПИЈА АВСТРАЛИСКО – СИДНЕЈСКА ЕПАРХИЈА До:                                                                                                     Неговото Високопреосвештенство                                                                                        Митрополитот Дебарско-кичевски                                                                                        и Администратор Австралиско-сиднејски                                                                                                                    г. Tимотеј   „Така треба да  свети пред луѓето и вашата светлина за да ги видат вашите добри дела и да Го прослават вашиот Отец, Кој е на небесата“. (Матеј 5,16)   Ваше Високопреосвештенство, ја имамe особената чест да Ви се обратиме со следнaтa: Ч Е С …

Богојавление во храмот „Свeти Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, Мелбурн (Викторија)

Тропар на Богојавление Кога се крштеваше во Јордан, Господи, се објави поклонението на Света Троица. Зашто Родителот (Отецот) сведочеше за тебе, нарекувајќи Те возљубен Син; и Духот во вид на гулаб ја известуваше потврдата на зборот. Христе Боже, Кој се јави и светот го просвети, слава Ти. Troparion of Epiphany (Theophany) Lord, when You were baptized in the Jordan, the worship of the Trinity was made manifest. For the voice …

Водопост во храмот „Свeти Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, Мелбурн (Викторија)

На 18. 01. 2024 година,  кога Светата Црква го празнува празникот +Водокрст и споменот на Преподобната мајка Синклитикија; Светиот свештеномаченик Теопемт и маченикот Теона; Светиот пророк Михеј I; Преподобна Аполинарија, во црковната општина „Свети Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, старешината на храмот, јерејот Климент Станковски служеше Царски часови со Света Василиева Литургија. На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни. По Светата Литургија беше извршен Голем …