СВЕТА БОЖЕСТВЕНА ЛИТУРГИЈА И СВЕТА ТАЈНА КРШТЕНИЕ ВО MANJIMUP

Во саботата, 10 ноември 2018 година, кога гo одбележуваме споменот на Светата Великомаченичка Параскева од Иконија, во малото градче Мanjimup, кое што се наоѓа на околу 350 километри југо-западно од Перт, се отслужи Света Божествена Литургија проследена со Света Тајна Крштение. На Светата Божествена Литургија верниците се причестија со Светите Христови Дарови. Светата Тајна Крштение како и Светата Литургија ги изврши парохиски свештеник , протоереј-ставрофор отец Станко Јовановски. Македонската Православна …

Света Божествена Литургија и Свето Крштение во манастирот „Свети Климент Охридски“ во Кинг Лејк, Мелбурн (Викторија)

“Денес се изврши големо и преславно чудо, зашто Христос од гробот го воскресна четиридневниот мртовец, откако го повика. И ние Го славиме Него како преславен, по молитвите на праведниот Лазар, да ги спаси душите наши.”   На 31. 03. 2018 година, во Шестата недела од Великиот пост, кога Светата Црква го празнува Воскресението на Лазар Четириднецниот – пријателот Господов (Лазарева сабота), во манастирот „Свети Климент Охридски“ во Кинг Лејк, игуменот …

Задушница во манастирот „Свети Климент Охридски“ во Кинг Лејк, Мелбурн (Викторија)

На 10. 02. 2018, во саботата пред Месопусната недела (на Страшниот суд), кога Светата Црква ги празнува Преподобен Ефрем Сирин; Преподобен Исаак Сирин; Преподобен Паладиј; Преподобен Ефрем Печерски (+1096), и кога си спомнуваме за упокоените (Задушница), во манастирот „Свети Климент Охридски“ во Кинг Лејк, игуменот на манастирот, архимандритот Гаврил (Галев) отслужи Света Заупокоена Литургија и Парастос за сите браќа и сестри, упокоени со надеж за воскресение и живот вечен. Нека …

Задушница во храмот „Свeта Петка“ во Рокдејл, Сиднеј (Нов Јужен Велс)

На 10. 02. 2018, во саботата пред Месопусната недела (на Страшниот суд), кога Светата Црква ги празнува Преподобен Ефрем Сирин; Преподобен Исаак Сирин; Преподобен Паладиј; Преподобен Ефрем Печерски (+1096), и кога си спомнуваме за упокоените (Задушница), во црковната општина „Света Петка“ во Рокдејл, старешината на храмот, презвитерот Владо Недески, отслужи Парастос за сите упокоени браќа и сестри, кои почиваат тука и на секаде. Нека им е вечен споменот!    

ПОКАНА ЗА ЧАСОВИ ПО ВЕРОНАУКА

Macedonian Orthodox Church – Ohrid Archbishopric Diocese of Australia – Sydney МАКЕДОНСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА – ОХРИДСКА АРХИЕПИСКОПИЈА АВСТРАЛИСКО-СИДНЕЈСКА ЕПАРХИЈА „Saint Demetrius of Solun“ – Macedonian Orthodox Church – Wollongong Македонска православна црква „Свети Димитриј Солунски“ – Волонгонг   ПОКАНА ЗА ЧАСОВИ ПО ВЕРОНАУКА Македонска православна црква „Свети Димитриј Солунски“ во Волонгонг – Сиднеј (Нов Јужен Велс), им соопштува и ги поканува сите заентересирани верници да земат учество на часовите по …