PALM SUNDAY – METROPOLITAN TIMOTEJ / БЕСЕДА ЗА ПРАЗНИКОТ ЦВЕТНИЦИ – МИТРОПОЛИТ ТИМОТЕЈ

In the name of the Father, the Son, and the Holy Spirit. Dear brothers and sisters, The Eternal God, to whom the heavens are the throne and the earth is the foothold, Who Became Man for the sake of our salvation, enters Jerusalem today. He enters Jerusalem by riding a small donkey, as prophesied by the prophets of the Old Testament. We heard the following story from the Evangelical reading …

БЕСЕДА ЗА КРСТОПОКЛОНА НЕДЕЛА – МИТРОПОЛИТ ТИМОТЕЈ / SERMON FOR SUNDAY OF ADORATION OF THE CROSS – METROPOLITAN TIMOTHY

Во името на Отецот и Синот и Св. Дух!   Драги браќа и сестри, Оваа недела, која преставува средина на Великата Четириесетница, уште се нарекува Крстопоклона недела, затоа што за време на Утрената, светиот Крст се изнесува на поклонение насреде црква. Во Светото писмо, нашиот Спасител, Господ Исус Христос, вели: „Кој сака да врви по Мене, нека се одрече од себе, и нека го земе крстот свој и нека оди …

БEСЕДА ЗА ВТОРАТА НЕДЕЛА ОД ВЕЛИКИОТ ПОСТ: НА СВЕТИ ГРИГОРИЈ ПАЛАМА – МИТРОПОЛИТ Г. ТИМОТЕЈ

Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух!   Драги браќа и сестри!   Денес светата Православна Црква го прославува споменот на свети Григориј Палама. Црквата го нарекува   чудотворец и светилник на православието, тврдина и учител на црквата, непобедлив богослов над богословите, пофалба на солунјаните,  благодатен поборник и молитвеник пред Бога за нашите прегрешенија – воопшто црквата  немала доволно зборови да го опише неговиот свет и благоугоден живот, и …

БЕСЕДА НА МИТРОПОЛИТОТ Г. ТИМОТЕЈ НА ТОДОРОВА САБОТА

Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Драги браќа и сестри,   Првата сабота од Велигденскиот пост, нашата света Црква ја нарекува Тодорова сабота. Ова име го добила според еден немил настан што се случил во почетокот на IV век, за време на императорот Јулијан Отпадник. Како што знаеме, овој византиски император сакал христијанството да го истреби и повторно да го воведе многубоштвото,и покрај силниот отпор од христијаните. …

БЕСЕДА НА МИТРОПОЛИТОТ Г. ТИМОТЕЈ НА ВЕЧЕРНАТА ПРОШТАЛНА БОГОСЛУЖБА

„Господи и Владико на мојот живот, не давај ми дух на мрзливост, изнемоштеност, властољубивост и празнословие“ (молитва на св. Ефрем Сирин)   На 17.03.2024 година, во Сирната недела – Прочка, во вечерните часови, во храмот „Успение на Пресвета Богородица“ – Каменско во Охрид, беше отслужена Вечерна богослужба, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на архимандритот Нектариј, протоерејот-ставрофор Никола Христоски, свештеникот …