Велигденско послание – 2018

† СТЕФАН   ПО МИЛОСТА БОЖЈА, АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ, ЗАЕДНО СО СВЕТИОТ АРХИЕРЕЈСКИ СИНОД, ДО СВЕШТЕНОСЛУЖИТЕЛИТЕ, МОНАШТВОТО И ДО СИТЕ ЧЕДА НА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА, А ПО ПОВОД ВЕЛИГДЕНСКИТЕ ПРАЗНУВАЊА, ИСПРАЌА МИР И БЛАГОСЛОВ ОД БОГА, ПОЗДРАВУВАЈЌИ ГИ СО ВЕЛИЧЕСТВЕНИОТ ПОЗДРАВ – ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ!    Да Му благодариме на Бога, Кој ни дарува победа преку нашиот Господ Исус Христос.[1] Подвигот е Негов, а венците наши.[2]   Возљубени празникољупци,   …

Активностите и плановите на новиот Црковен одбор (управа) при Црковната општина „Света Недела“ во Голд Кост (Квинзленд)

Со доаѓањето на новите членови во Црковен одбор при Црковната општина „Света Недела“ во Голд Кост (Квинзленд) најпрво си ја поставивме главната цел – да го отвориме храмот за верните. Од таа цел произлегоа и уште други две: да го завршиме неговото доградување, како и да обезбедиме редовен парохиски свештеник со цел да се возобнови литургискиот и светотаинскиот богослужбен живот при нашата црковна општина. За кратко време со активна соработка …

РАСПОРЕД НА БОГОСЛУЖБИТЕ ЗА СТРАСНАТА НЕДЕЛА И ВЕЛИГДЕН  ПРИ МПЦО „СВЕТИ НИКОЛА“ ВО КАБРАМАТА – 2018 / EASTER SCHEDULE OF THE SERVICES FOR HOLY WEEK AND EASTER АТ MOC „Saint Nicholas“ – Cabramatta – 2018

РАСПОРЕД НА БОГОСЛУЖБИТЕ ЗА СТРАСНАТА НЕДЕЛА И ВЕЛИГДЕН  ПРИ МПЦО „СВЕТИ НИКОЛА“ ВО КАБРАМАТА – 2018   5 Април, Велики Четврток, Наутро: Света Василиева Литургија и Маслосвет 08.30 часот. Навечер18:00 часот, Читање на 12-те СТРАДАЛНИ ЕВАНГЕЛИЈА и Изнесување на Крстот.   6 Април, Велики Петок, Наутро 08.30 ч. Царски часови со Вечерна, Изнесување Плаштаница. Навечер,18:00 часот: Оплакување и Опело на Спасителот Господ Исус Христос.   7 Април, Сабота, 08.30 ч. Велика …

РАСПОРЕД  НА ВЕЛИГДЕНСКИТЕ БОГОСЛУЖБИ  ВО ЦРКВАТА  ,,СВЕТИ ДИМИТРИЈ СОЛУНСКИ ” ВО ВОЛОНГОНГ

1.04.2018 Недела: Влегување на Господ Исус Христос во Ерусалим, (Цветници). Света Златоустова Литургија со почеток во 9.00 часот  на која ќе чиноначалствува Неговото високопреосвештенсво Митрополитот Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј.   05.04.2018 Велики Четврток: Света Василиева Литургија и Маслосвет со        почеток во 8:30 часот Вечерта во 18:30 часот читање на 12-те СТРАДАЛНИ ЕВАНГЕЛИЈА и Изнесување на Распетието Христово.   06.04.2018  Велики Петок: Царски часови со Вечерна богослужба и  изнесување …

РАСПОРЕД за светите богослужби при МПЦО “Свети Георгиј и Пресвета Богородица” – Епинг во Страсната Седмица и Велигден 2018 / SCHEDULE оf Services for Holy Week and Pascha 2018 at Macedonian Orthodox Church„Saint George & Saint Mary“- Epping

ВЕЛИГДЕНСКА ПРОГРАМА – 2018   Сабота 31. 03. 2018 Св. Лазар Четверодневен; Лазарева Сабота. Божествена Литургија, со почеток во 9:00 часот Недела 01. 04. 2018 Влегување на Господ Исус Христос во Ерусалем (Цветници) Божествена Литургија со почеток во 9: 00 часот. Четврток 05. 04. 2018 Велики Четврток: Наутро: Божествена Литургија со почеток во 9: 00 часот, а потоа Маслосвет. Навечер: Читање на 12- те Страсни (страдални) Евангелија, изнесување на Распетието …