СВ. ВМЧ. ГЕОРГИЈ – ЃУРЃОВДЕН

Како ослободител на плениците,
и заштитник на сиромашните, лекар на немоќните,
помошник на владетелите, победоносецу,
великомаченику Георгие, моли Го Христа Бога
да ги спаси нашите души.
(Тропар, глас 4)

На 06. 05. 2019 година, кога го празнуваме споменот на Светиот великомаченик Георгиј Победоносец, во храмовите на Австралиско – сиднејската епархија, беа отслужени Свети Божествени Литургии, на кои верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.