ЧЕСТВУВАЊЕ НА СПАСОВДЕН ВО ГОЛД КОСТ

Си се вознел во слава, Христе Боже наш,

и си ги зарадувал учениците

со ветувањето на Светиот Дух,

а со благословот си ги уверил

Дека Ти си Син Божји,

Избавителот на светот.

 

На 13. 06. 2024 година, кога  го празнуваме празникот Вознесение Христово – Спасовден, во црковната општина „Света вмч. Недела“ во Голд Кост, старешината на храмот, јереј Горан Божиновски служеше Света Златоустова Литургија.

На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

На Литургијата учествуваше верен народ, кој се причести со Светите тајни.