27 НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСЕТНИЦА

На 02. 12 .2018 година, во 27 – та Недела по Педесетница, кога Црквата си спомнува за  светиот пророк Авидј, светите Варлаам и Јоасаф и на преподобниот Порфириј Кавсокаливит, молитвено беше прославен нивниот спомен во храмовите на Австралиско – сиднејската епархија со Свети Божествени Литургии, на кои верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.