Именденска честитка од името на Епархијата до надлежниот архиереј г. Тимотеј

  МАКЕДОНСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА – ОХРИДСКА АРХИЕПИСКОПИЈА АВСТРАЛИСКО – СИДНЕЈСКА ЕПАРХИЈА До:                                                                                                     Неговото Високопреосвештенство                                                                                        Митрополитот Дебарско-кичевски                                                                                        и Администратор Австралиско-сиднејски                                                                                                                    г. Tимотеј   „Така треба да  свети пред луѓето и вашата светлина за да ги видат вашите добри дела и да Го прослават вашиот Отец, Кој е на небесата“. (Матеј 5,16)   Ваше Високопреосвештенство, ја имамe особената чест да Ви се обратиме со следнaтa: Ч Е С …

Светителот на нашето време

Отец Гаврил од Лесновскиот манастир беше голема утеха за малубројните вистински христијански заедници (христијани со свој духовен отец, со правило за духовен подвиг, кои редовно се исповедаа и се причестуваа), кои во негово време (1971 – 1990), во Р. Македонија беа распрснати како мали оази на спас во пустината на атеизмот и христијанскиот номинализам. Гледајќи од денешна перспектива – после четврт век од неговото блажено упокојување, ако продолжиме да живееме …

The life of Bishop Gavril Velichki

I dare to write about a holy person, of whom I’m not even worthy to think, although I wear and desecrate his name. I beg the saint to forgive me, bless me, and enlighten my thought so that I finish the writing of his short life story successfully, as my small gift and thankfulness towards him. We come from the same city, even from the same neighborhood, but unfortunately, I …

СВ. ВМЧ. ГЕОРГИЈ – ЃУРЃОВДЕН

Како ослободител на плениците, и заштитник на сиромашните, лекар на немоќните, помошник на владетелите, победоносецу, великомаченику Георгие, моли Го Христа Бога да ги спаси нашите души. (Тропар, глас 4) На 06. 05. 2019 година, кога го празнуваме споменот на Светиот великомаченик Георгиј Победоносец, во храмовите на Австралиско – сиднејската епархија, беа отслужени Свети Божествени Литургии, на кои верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

ТОМИНА НЕДЕЛА

Откако Тома со страв ја стави раката во Твоите живо – носни ребра, Христе, го почувствува двојното дејство на двете природи, во Тебе соединети неслиено, и со вера ви – каше говорејќи: Ти си најславениот Господ, Боже на отци – те, и наш, благословен си. (песна од канон на Утрена на Антипасха) На 05. 05. 2019 година, во Неделата на Антипасха – Томина недела, во храмовите на Австралиско – сиднејската …