Божествена литургија во храмот „Свeта Петка“ во Рокдејл, Сиднеј (Нов Јужен Велс)

На 01. 10. 2017 година, во 17-тата недела по Педесетница кога го празнуваме празникот Собор на сите македонски светители, во црковната општина „Света Петка“ во Рокдејл, игуменот Гаврил (Галев) во сослужение на протојерејот Александар Ивановски служеше Света Златоустова Литургија.

На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.