БОЖЕСТВЕНА ЛИТУРГИЈА ВО ХРАМОТ „СВЕТА ПЕТКА“ ВО РОКДЕЈЛ

На 09. 06. 2024 година, во 6 Недела по Воскресение (на Слепородениот), кога го празнуваме споменот на Светиот свештеномаченик Терапонт, епископ Сардиски; светите маченици Теодора и Дидим; свети Давид Гареџиски и на светиот Јован Руски, во црковната општина „Света Петка“ во Рокдејл, старешината на храмот ерејот Владо Недески во сослужение со свештеникот Александар Ивановски служеше Света Златоустова Литургија. На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

JUBILEE AND SOLEMN CELEBRATION WITH DIVINE LITURGY OF THE ORTHODOX INSTITUTE “SAINT CYRIL AND METHODIUS”

The professorial staff, together with their students at the Orthodox Institute “St. Cyril and Methodius”, on June 8th, had their general meeting for this semester and on that occasion, as well as for the patron celebration day of this Institute, they gathered for a joint solemn Liturgy in the “Assumption of the Blessed Mother of God” church, in Dandenong, Melbourne under the jurisdiction of the RZPC. The Divine Liturgy was …

СО БОЖЕСТВЕНА ЛИТУРГИЈА СВЕЧЕНО БЕШЕ ПРОСЛАВЕН ЈУБИЛЕЈ НА ПРАВОСЛАВНИОТ ИНСТИТУТ „СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ“

Професорскиот кадар, заедно со своите студенти на Православниот институт „Св. Кирил и Методиј“, на 8-ми јуни го имаа својот генерален состанок за овој семестар и по тој повод, а воедно и за патрониот празник на овој Институт, се собраа на заедничка свечена Литургија во храмот „Успение на Пресвета Богородица”, во Данденонг, Мелбурн под јурисдикција на РЗПЦ. На Божествената Литургија служија професорите протоереј-ставрофор митроносец, о. Николај Карипов од РЗПЦ, протоереј Петар …

ПРАЗНИКОТ НА СВЕТИТЕ КОНСТАНТИН И ЕЛЕНА ПРОСЛАВЕН ВО ЕПИНГ

На 03. 06. 2024 година, кога го празнуваме споменот на Светите рамноапостолни цареви Константин и Елена, во црковната општина „Свети Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, старешината на храмот, јерејот Климент Станковски служеше Света Златоустова Литургија. На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.  

ЛИТУРГИЈА ВО НЕДЕЛАТА НА САМАРЈАНКАТА ВО ГОЛД КОСТ

На 02. 06. 2024 година, во 5 Недела по Воскресение (на Самарјанката), кога го празнуваме споменот на Светиот маченик Талалеј и на Светиот маченик Аскалон, во црковната општина „Света вмч. Недела“ во Голд Кост, старешината на храмот, јереј Горан Божиновски служеше Света Златоустова Литургија. На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.