Интервју со Архимандрит отец Гаврил (Галев): Да ги надминеме сите наши непријатности и да погледнеме нанапред

Специјално интервју на др. Ананија Ананиевски со Неговото Високопреподобие Архимандритот Гаврил (Галев)[1], игумен на манастирот „Свети Климент Охридски“ во Кинг Лејк по повод  20 годишнината од неговото ракополагањето во јеромонашки чин.  Разговараат отворено за неговиот монашки живот, за неговата љубов кон миленичињата, за проблемите и предизвиците во мисијата при Австралиско-сиднејската епархија, за модернизацијата и напредокот на мисијата, за надминувањето и решавањето на проблемите…    Проследете го интервјуто   1 – Високопреподобен Архимандрите, Вие во далечната …

За отец Гаврил…

И така, каде и да сме, најважно е да ја исполниме Божјата волја, најважно е сите околу нас да го видат сведоштвото Божјо, да го исповедаат Христа, Нашиот Спасител и искрено да Му послужат. Жртвата што притоа треба да ја дадеме не е важна, претрпувајќи ги искушенијата кои треба да го изобразат Христа во нас и во другите. Нема поголема радост и овде и за небесата ако се случи тоа …

По повод јубилејот – 20 години јеромонаштво на Високопреподобниот Архимандрит Гаврил (Галев)

Светиот евангелист Јован Богослов напишал: И оваа заповед ја имаме од Него: Кој Го сака Бога, да го сака и братот свој (1 Јн. 4,21). Во една прилика, пред неколку години, на социјалните мрежи беше објавено дека Игуменот Гаврил (Галев), првиот македонски јеромонах на Австралиското тло, е одликуван од Премиерот на Австралија за неговиот несебичен труд и залагање да ги собере младите македонци и македонки – православни христијани, под крилото …

Интервју со сестра Илијана по повод фрескописната, иконописната и резбарската колонија во Марковиот манастир

Разговор на Ананија Ананиевски со игуманијата на Марковиот манастир, с. Илијана и со учесниците на фрескописната, иконописната и резбарската колонија во Марковиот манастир, која се одржа претходната година     1 – Почитувана игуманијо, деновиве преку фб – страницата на Марковиот манастир, како и преку дел од медиумите дознавме дека со благослов на Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан се одржува интернационалната фрескописна, иконографска и иконорезбарска колонија. Од …

Литургија на претходноосветени дарови – Архимандрит Гаврил (Галев)

Литургијата од една страна e реална животна средина, а од друга страна, извор од кој ние се храниме со непропадлива храна. И заради тоа нас ни е потребно да живееме во таа атмосфера и да се храниме со таа храна. Затоа и Господ пред да биде распнат, пред да умре на Крстот, да воскресне и се вознесе, ни ја покажа и ни ја даде таа вистинска храна – Телото и …