Божествена литургија во храмот „Свeта Петка“ во Рокдејл, Сиднеј (Нов Јужен Велс)

На 06. 08. 2017 година,  во 9 – тата недела по Педесетница, кога го празнуваме споменот на светата маченичка Христина и светите маченици Борис и Глеб, во црковната општина „Света Петка“ во Рокдејл, игуменот Гаврил (Галев) служеше Света Златоустова Литургија.

На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.