Настани

НАЈАВА: ВЕРОНАУКА СО ОТЕЦ ГАВРИЛ

Почитувани верници, Ве известуваме дека третиот дел од предавањето „Правилно запознавање на православната вера и живеење“ ќе се оддржи утре, на 30 мај 2024 година  со почеток од 18:30 часот во просториите на Македонскиот културен центар во Епинг. Сите сте добредојдени!  

СВЕТИТЕЛОТ НА НАШЕТО ВРЕМЕ

Отец Гаврил од Лесновскиот манастир беше голема утеха за малубројните вистински христијански заедници (христијани со свој духовен отец, со правило за духовен подвиг, кои редовно се исповедаа и се причестуваа), кои во негово време (1971 – 1990), во Р. Македонија беа распрснати како мали оази на спас во пустината на атеизмот и христијанскиот номинализам. Гледајќи од денешна перспектива – после четврт век од неговото блажено упокојување, ако продолжиме да живееме …

СВЕЧЕНА АКАДЕМИЈА ВО СИДНЕЈ ВО ЧЕСТ НА СВЕТИТЕ КИРИЛ И МЕТОДИЈ

Ученици и наставници по македонски јазик на прослава во чест на македонските и сесловенски просветители, браќата Кирил и Методиј во македонскиот православен црковен храм што го носи името на светците, 26 мај 2024,Сиднеј. Македонскиот православен црковен храм “Св.Кирил и Методиј” во Сиднеј и оваа година ги отвори вратите за стотина ученици кои го изучуваат македонскиот јазик во редовните, етничките и средните училишта во Нов Јужен Велс, заедно со нивните наставници, …

БОЖЕСТВЕНА ЛИТУРГИЈА ВО ХРАМОТ „СВЕТА ПЕТКА“ ВО РОКДЕЈЛ

На 26. 05. 2024 година, во 4 Недела по Воскресение (на Раслабениот), кога го празнуваме споменот на Светата маченичка Гликерија; Светиот маченик Александар; Преподобните Јован, Ефтимиј, Георгиј и Гаврил Иверски;, во црковната општина „Света Петка“ во Рокдејл, старешината на храмот ерејот Владо Недески служеше Света Златоустова Литургија. На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.