Воскресение Христово во храмот „Свети Димитриј Солунски“ – Волонгонг, Сиднеј (Нов Јужен Велс)

О, Пасха велика и најсветла, Христе! О, Мудрост и Слово Божјо, и сило! Давај ни поцелосно да се причестуваме со Тебе во невечерниот ден на Твоето царство.

 

На 16.04.2017 гoдинa, вo црковната општина „Свети Димитриј Солунски, старешината на храмот, протојерејот Александар Ивановски го објави светлото Христово Воскресение и служеше Света Златоустова Литургија.

На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

 

Today is not all about the food, it's also a time for religious reflection.WIN News visited the Macedonian church this morning, as the congregation prepared for the traditional Easter parade.

Публикувахте от WIN News Illawarra в 14 април 2017 г.

 

Христос воскресна од мртвите,
со смртта смртта ја победи,
на тие во гробовите
живот им подари!

ХРИСТОС ВОСКРЕСНА!
НАВИСТИНА ВОСКРЕСНА!