ВТОРА КАНОНСКА ПОСЕТА НА АВСТРАЛИЈА

СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТА

ВТОРА КАНОНСКА ПОСЕТА НА АВСТРАЛИЈА

Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско – кичевски и Администратор на новоформираната Австралиско – сиднејска православна епархија г. Тимотеј, во придружба на неговиот секретар протојерејот Никола Христоски и протоѓакон Николче Ѓурѓиноски, ќе ја посетат Австралија во периодот од 03.01.2017 до 29.01.2017.

Митрополитот г. Тимотеј заедно со придружниците и парохиските свештеници ќе отслужи свети архиерејски литургии во храмовите, кои што се под негова надлежност и ќе се сретне со некои од Црковните одбори.

Во рамките на програмата, при посетата на Австралија, Митрополитот г. Тимотеј ќе одржи и редовно Епархиско собрание со членовите на Епархискиот управен одбор и делегатите на Црковните општини.

ПРОГРАМА ЗА КАНОНСКАТА ВИЗИТАЦИЈА НА АВСТРАЛИЈА 2017 ГОДИНА

02.01.2017 г. поаѓање за Мелбурн.
ВТОРНИК, 03.01.2017 – Пристигнување и сместување на Делегацијата.
СРЕДА, 04.01.2017 – (попладне) – Патување за Аделаид
ЧЕТВРТОК, 05.07.2017 – СВ. НАУМ – Литургија во храмот „Св. Наум Охридски“ – Аделаид
Во попладневните часови – Враќање во Мелбурн
ПЕТОК, 06.01.2017 –
САБОТА, 07.01.2017 – БОЖИК – Божествена архиерејска литургија во храмот „Успение на Пресвета Богородица“ – Сиденхам, Мелбурн.
НЕДЕЛА, 08.01.2017 – ВТОР ДЕН БОЖИК – Божествена архиерејска литургија во храмот „Св. Јован Крстител“ – Џилонг
ПОНЕДЕЛНИК, 09.01.2017
ВТОРНИК, 10.01.2017
СРЕДА, 11.01.2017 – ЕПАРХИСКО СОБРАНИЕ
ЧЕТВРТОК, 12. 01.2017 – Патување за Сиднеј
ПЕТОК, 13.01.2017
САБОТА, 14.01.2017 – Божествена архиерејска литургија во храмот „Св. Пророк Илија“ во Квинбијан
НЕДЕЛА, 15.01.2017 – Божествена архиерејска литургија во храмот „Св. Климент Охридски“ во Канбера
ПОНЕДЕЛНИК, 16.01.2017
ВТОРНИК, 17.01.20117
СРЕДА, 18.01.2017
ЧЕТВРТОК, 19.01.2017 – БОГОЈАВЛЕНИЕ – ВОДИЦИ, Божествена архиерејска литургија во храмот „Св. вм-чка Петка“ во Рокдаел, Сиднеј
ПЕТОК, 20.01.2017 – СВ. ЈОВАН КРСТИТЕЛ – Божествена архиерејска литургија во храмот „Св. Никола Чудотоворец“ во Кабрамата, Сиднеј
САБОТА, 21.01.2017
НЕДЕЛА, 22.01.2017, – Божествена архиерејска литургија во храмот „Св. вмч. Димитриј“ во Волонгонг
ПОНЕДЕЛНИК, 23.01.2017
ВТОРНИК, 24.01.2017 – Патување за Перт, З. Австралија
СРЕДА, 25.01.2017 –
ЧЕТВРТОК, 26.01.2017-
ПЕТОК, 27.01.2017 –
САБОТА, 28.01.2017 –
НЕДЕЛА, 29.01.2017 – (НЕД. ПО БОГОЈАВЛЕНИЕ), Божествена архиерејска литургија во храмот „Св. Никола Чудотворец“ во Перт.
ПОПЛАДНЕ – Патување за Р. Македонија.

Од името на Епархискиот управен одбор на Австралиско-сиднејската епархија, Управните одбори на црквите, парохиското свештенство и македонските верници во Австралија, на Делегацијата им пожелуваме добредојде, успешно остварување на зацртаните цели како и пријатен престој меѓу нашинците.

Протоереј-ставрофор
Ефтим Бетински
и Ананија Ананиевски