Света Архиерејска Литургија за празникот Цветници во храмот „Свeти вмч. Димитриј“ во Волонгонг (Нов Јужен Велс)

„Кога сакаше да влезеш во Светиот град, Господи, луѓето носеа гранчиња од дрвја, воспевајќи Те Тебе, Господару на сите, и гледајќи Те како седиш на осле, како на престол херувимски; поради ова, пееја вака: Осана во висините, блегословен е Оној што дошол и пак доаѓа во името на Господа“

(хвалитна стихира на Утрена на Цветници)

 

На 01.04.2018 година, кога Светата Црква го празнува Влегувањето на Господ Исус Христос во Ерусалим – Цветници, во црковната општина „Свети вмч. Димитриј“ во Волонгонг беше отслужена Света Архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на протојерите-ставрофори Љубомир Милошоски и Димче Ѓорѓиески, протоерејот Александар Ивановски, свештениците Игор Младеновски и Роберт Илијевски и протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски.

Митрополитот Тимотеј за време на Литургијата се обрати кон верниот народ со пригодна беседа, која може да ја прочитате на следниот линк: http://mpcaus.org/beseda-za-praznikot-cvetnici-mitropolit-g-timotej/.

На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

По завршувањето на Литургијата беше благословен лебниот принос и беше оржана заедничка трпеза.