Божествена литургија и маслосвет во храмот „Света Петка“ во Рокдејл, Сиднеј (Нов Јужен Велс)

На 13. 04. 2017 година, во светиот и Велики Четврток од Страсната седмица, во црковната општина „Света Петка“ во Рокдејл, игуменот Гаврил (Галев) отслужи Света божествена Литургија и го изврши чинот на осветување на масло – маслосвет.

На Литургијата, учество зеде мноштво верен народ, кој му се заблагодари на Бога и се причести со Светите Христовите Тајни.