Божествена литургија во соборниот храм „Успение на Пресвета Богородица“ во Сиденхам, Мелбурн (Викторија)

На 30. 04. 2017 година, во Третата недела на Воскресение (на Мироносиците), кога го празнуваме споменот на светиот свешт. мч. Симеон Персиски, во црковната општина „Успение на Пресвета Богородица“ во Сиденхам, старешината на храмот протојереј – ставрофор Ефтим Бетински служеше Света Златоустова Литургија.

На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.