Божествена литургија по повод празникот Спасовден во храмот „Свeти Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, Мелбурн (Викторија)

 

 

Си се вознел во слава, Христе Боже наш,
и си ги зарадувал учениците
со ветувањето на Светиот Дух,
а со благословот си ги уверил
Дека Ти си Син Божји,
Избавителот на светот.

На 25. 05. 2017 година, кога  го празнуваме празникот Вознесение Христово – Спасовден, во црковната општина „Свети Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, старешината на храмот, јерејот Климент Станковски служеше Света божествена Златоустова литургија.

На Литургијата учествуваше верен народ, кој се причести со Светите тајни.