Божествена литургија во храмот „Свeтa Петка“ во Рокдејл, Сиднеј (Нов Јужен Велс)

На 30. 04. 2017 година, во Третата недела на Воскресение (на Мироносиците), кога го празнуваме споменот на светиот свешт. мч. Симеон Персиски, во црковната општина „Света Петка“ во Рокдејл, игуменот Гаврил (Галев) служеше Света Златоустова Литургија.

На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.