П О К А Н А

Macedonian Orthodox Church – Ohrid Archbishopric
Diocese of Australia – Sydney

Македонска Православна Црква – Охридска архиепископија
Австралиско – сиднејска епархија

„Saint George & Saint Mary“ – Macedonian Orthodox Church– Epping
Македонска православна црква „Свети Ѓорѓи и Пресвета Богородица“ – Епинг

 

П О К А Н А

            Со особена радост, ја имаме особената чест да Ви соопштиме дека со благослов на Неговото Високопреосвештенство, надлежниот архиереј, Митрополитот Дебарско – кичевски и Администратор Австралиско – сиднејски г. Тимотеј – по повод големиот јубилеј „50 години од возобновувањето на Охридската архиепископија во лицето на Македонската православна црква (1967-2017)“/ „50 years of reinstated Archbishopric of Ohrid in the image of Macedonian Orthodox Church-OA (1967-2017)“, по повод патрониот празник Свети Климент Охридски и храмовата слава Свети Георгиј Победоносец, Македонската православна општина за Мелбурн и Викторија, на ден 02. 12 (сабота) 2017 година во просториите на храмот „Свети Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, ќе одржи:

Свечена Духовна академија

Ве покануваме и упатуваме отворена покана до сите Македонци

 

П Р О Г Р А М А

 

6:30.pm – Празнична вечерна богослужба на која ќе чиноначалствува Архимандритот Гаврил (Галев), игумен на манастирот „Свети Клмент Охридски“ – Кинг Лејк, во сослужение со свештеници од Австралиско – сиднејската епархија;

 

7: 15.pmЧитање на поздравното слово од Митрополит г. Тимотеј;

  • Слово на парохискиот свештеник и старешина на храмот „Свети Георгиј и Пресвета Богородица“ – Епинг, јерејот Климент Станковски;
  • Настап на младинскиот хор при истоимениот храм;
  • Обраќање на присутните од Претседателот на Македонската православна црковна општина за Мелбурн и Викторија, г-дин Мирчо Ангеловски;
  • Читање на стихотворба во чест на Свети Климент Охридски;
  • Обраќање од страна на официјални гости;

 

8: 00.pmКоктел во црковниот двор.

 

Повеќе информации кај:

Reverend / Свештеник
јереј Климент Станковски
e-mail: fr.kliment@gmail.com
tel: 0424 606 100

https://www.facebook.com/events/1737307496577321/

Адреса и контакт на местото на одржување на настанот:

12 – 514 High St. Epping Vic. 3076
P.O. Box 75 Epping Vic. 3076

https://www.facebook.com/pages/St-George-St-Mary-Macedonian-Orthodox-Church/129522231041560?ref=stream

Fb: St George and The Theotokos, Macedonian Orthodox Church

https://www.facebook.com/profile.php?id=100015402048928&ref=br_rs

Tel: (03) 9408 8282
Fax: (03) 9408 8575