Прославен Иванден во храмот „Свeта Петка“ во Рокдејл, Сиднеј (Нов Јужен Велс)

На 07. 07. 2017 година, кога го празнуваме споменот на Раѓањето на свети Јован Предвесник и Крстител Господов, во црковната општина „Света Петка“ во Рокдејл, игуменот Гаврил (Галев) служеше Света Златоустова Литургија.

На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.