С О О П Ш Т Е Н И Е

МАКЕДОНСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА – ОХРИДСКА АРХИЕПИСКОПИЈА

АВСТРАЛИСКО-СИДНЕЈСКА ПРАВОСЛАВНА ЕПАРХИЈА

 

Австралиско-сиднејската православна епархија секојдневно и засилено работи на постојано развивање на мисијата со цел континуирано унапредување на црковниот живот и обединување и конечно сполотување на Македонскиот народ во Австралија.

 

МАКЕДОНСКА ПРАВОСЛАВНА СОБОРНА ЦРКВА

„УСПЕНИЕ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА“ – СИДЕНХАМ

 

Возљубени во Господа, ние како Управа на Македонската православна црковна општина „Успение на Пресвета Богородица“ – Сиденхам, Мелбурн (Викторија), ја имаме особената чест да Ви го доставиме следното:

 

С О О П Ш Т Е Н И Е

 

Со голема радост на сите православни верници од Мелбурн и пошироко им соопштуваме дека на ден 25 (понеделник) декември 2017 година во нашиот храм, со почеток во 09:00 часот ќе се отслужи:

 

СВЕТА БОЖЕСТВЕНА ЛИТУРГИЈА

ПО ПОВОД

Празникот посветен на Свети Спиридон Чудотворец, епископ Тримифунтски

 

На Литургијата ќе земат учество повеќе свештеници од Епархијата

Едноцрквие 

Сите сте добредојдени! Ве очекуваме!

Со почит,

Црковниот одбор на МПЦО „Успение на Пресвета Богородица“

 

 

Адреса

Macedonian Orthodox Church – Ohrid Archbishopric
Diocese of Australia – Sydney

„Dormition of the Mother of God“ – Macedonian Orthodox Cathedral – Sydenham
340 Sydenham Road Sydenham VIC 3037

Повеќе информации кај

Reverend / Свештеник
протојереј – ставрофор Ефтим Бетински
e-mail: betinskie@yahoo.com
tel: 0499 0077 547
За официјалната ФБ страна на црквата кликни тука

 

 

Со благослов на Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Дебарско – кичевски и Плаошко – струшки  и Администратор Австралиско – сиднејски

г. Тимотеј