Повторно радост за верните чеда на Австралиско – сиднејската епархија: Излезе од печат вториот број од епархиското списание „ПРАВОСЛАВИЕ“

Повторно, по милоста Божја Ве информираме дека со благослов на нашиот надлежен епархиски архиереј, Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Дебарско – кичевски и Администратор Австралиско – сиднејски г. Тимотеј – излезе од печат веќе вториот број од епархискиот гласник на  Австралиско – сиднејска епархија при МПЦ-ОА – списанието „ПРАВОСЛАВИЕ“. Пред три месеци со особена радост и восхит го објавивме излегувањето на првенецот – првиот број, кој како што знаете беше посветен на …

Владиката Петар започнува нов суд против црковната општина „Света Петка“ од Рокдејл – Сиднеј (Нов Јужен Велс)

​Зарем не му беше доволно дваесетина години да се влече по австралиските судови? Но на крајот сите како црква и заедница сме губитници. Тоа е факт дека  владиката Петар е “НЕПОПРАВЛИВ”  , како што  самиот сега Блаженоупокоен, поранешен поглавар на МПЦ – ОА г.г. Гаврил  запиша во своето обвинение пред да ја донесе пресудата и одлуката за рачинување. на владиката Петар тогаш Европски владика.   ​Владиката Петар за време на неговата канонска визитација во …

Илинденско Послание – 2017 Лето Господово

† СТЕФАН ПО МИЛОСТА БОЖЈА АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ, ЗАЕДНО СО СВЕТИОТ АРХИЕРЕЈСКИ СИНОД, ДО СВЕШТЕНОСЛУЖИТЕЛИТЕ, МОНАШТВОТО И ДО СИТЕ ЧЕДА НА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА, А ПО ПОВОД ИЛИНДЕНСКИТЕ ПРАЗНУВАЊА, ИСПРАЌА МИР И БЛАГОСЛОВ ОД БОГА   Преславен пророку Илија, послушај ја нашата молитва и со твоето застапништво пред Бога – дај ни дух на вистинска вера!   Возљубени во Господа, Празнувањето на споменот на еден од најголемите старозаветни Божји …

ПОКАНА ЗА ЈУБИЛЕЈНАТА ПРОСЛАВА

МАКЕДОНСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА – ОХРИДСКА АРХИЕПИСКОПИЈА АВСТРАЛИСКО – СИДНЕЈСКА ЕПАРХИЈА   ПОКАНА ЗА ЈУБИЛЕЈНАТА ПРОСЛАВА 08 – 09 септември 2017 година, Сиднеј   ПО ПОВОД „50 ГОДИНИ ОД ВОЗОБНОВУВАЊЕТО НА АВТОКЕФАЛНОСТА НА ОХРИДСКА АРХИЕПИСКОПИЈА ВО ЛИЦЕТО НА МПЦ – ОА“ (Охрид, 1967 – 2017) и ДЕНОТ НА НЕЗАВИСНОСТА НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА (08 септември, 1991)      ПРОГРАМА:  08 септември (петок), 2017 година   19:30 часот Свечена академија со банкет  Македонски …

Се упокои во Господа блажениот Архиепископ Павле (Салиба)

Соопштение: Вечен помен блаженејши Владико! May his memory be Eternal! На 1 Јуни 2017, во својата 78 година од својот живот се упокопи блажениот Архиепископ Павле (Салиба), поглавар на Антиохиската Православна Црква – Епархија за Австралија и Нов Зеланд. На тронот на Австралиско – новозеланската епархија е поставен на 29 ноември 1999 година. Приликите во Антиохиската Црква кога доаѓа за Епископ во Австралија не биле нешто посјајни од нашите денес, …