Божествена литургија во храмот „Свeта Петка“ во Рокдејл, Сиднеј (Нов Јужен Велс)

На . 11. 06. 2017 година, во 1-та Недела по Педесетница (на Сите Светии), кога го празнуваме споменот на Првиот Вселенси собор; светата маченичка Теодосија Тирска; преподобната маченичка Теодосија; свети Александар, епископ Александриски; светиот маченик Нан (Јован) Солунски и падот на Цариград,   во црковната општина „Света Петка“ во Рокдејл, игуменот Гаврил (Галев) служеше Света Златоустова Литургија.

На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.