РАСПОРЕД  НА ВЕЛИГДЕНСКИТЕ БОГОСЛУЖБИ  ВО ЦРКВАТА  ,,СВЕТИ ДИМИТРИЈ СОЛУНСКИ ” ВО ВОЛОНГОНГ

1.04.2018 Недела: Влегување на Господ Исус Христос во Ерусалим, (Цветници).

Света Златоустова Литургија со почеток во 9.00 часот  на која ќе чиноначалствува Неговото високопреосвештенсво Митрополитот Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј.

 

05.04.2018 Велики Четврток: Света Василиева Литургија и Маслосвет со        почеток во 8:30 часот

Вечерта во 18:30 часот читање на 12-те СТРАДАЛНИ ЕВАНГЕЛИЈА и Изнесување на Распетието Христово.

 

06.04.2018  Велики Петок: Царски часови со Вечерна богослужба и  изнесување на Плаштаницата.

Вечерта во 18:30 часот: Оплакување и Опело на Спасителот Господ Исус Христос и кружење околу црквата.

 

07.04.2018 Велика Сабота и Благовештение, Света Василиева Литургија со почеток во 8:30 часот.

Вечерта  – ВОСКРЕСЕНИЕ ХРИСТОВО – ВЕЛИГДЕН – кружење околу црквата и  Света Златоустова Литургија со почеток во 00:00 часот

08.04.2018 ВЕЛИГДЕН – Богослужба и света Причест во 10.00 часот

09.04.2018  ВЕЛИГДЕН 2 ден – Света Златоустова Литургија со почеток во 9:00 часот на која ќе чиноначалствува Неговото високопреосвештенсво Митрополитот Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј.

 

10.04.2018  Велигден 3 ден – Света Златоустова Литургија со почеток во 8.30 часот

13.04.2018 Источен петок- Балаклија – Света Златоустова Литургија со почеток во 8:30 часот

 

15.04.2018 Томина Недела – Света Златоустова Литургија со почеток во 8:30 часот

 

ХРИСТОС ВОСКРЕСНА – НАВИСТИНА ВОСКРЕСНА!!!

 

Свештеник Роберт Илијевски