Божествена литургија во храмот „Свeта Петка“ во Рокдејл, Сиднеј (Нов Јужен Велс)

На 23. 07. 2017 година,  во 7 – тата недела по Педесетница, кога го празнуваме споменот на светите четириесет и петмина маченици: Леонтиј, Маврикиј, Александар, Сисиниј и другите; преподобен Антониј, Киево – печерски, Пренос на чесната риза на Господ Исус Христос, во црковната општина „Света Петка“ во Рокдејл, игуменот Гаврил (Галев) служеше Света Златоустова Литургија.

На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.