Велика сабота во храмот „Успение на Пресвета Богородица“ во Сиденхам, Мелбурн (Викторија)

Попусто го чуваш гробот, стражо,

Зашто тој не може да го задржи самиот Живот

 

На 07. 04. 2018 година, во Светата и Велика сабота од Страсната седмица, кога Светата Црква си спомнува и за Благовештението на Пресвета Богородица, во црковната општина „Успение на Пресвета Богородица“ во Сиденхам, старешината на храмот протојереј – ставрофор Ефтим Бетински отслужи Света Василиева литургија.

На богослужението учество зеде мноштво верен народ, кој се причести со Светите Христови Тајни.