ВТОРА КАНОНСКА ПОСЕТА НА АВСТРАЛИЈА

СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТА ВТОРА КАНОНСКА ПОСЕТА НА АВСТРАЛИЈА Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско – кичевски и Администратор на новоформираната Австралиско – сиднејска православна епархија г. Тимотеј, во придружба на неговиот секретар протојерејот Никола Христоски и протоѓакон Николче Ѓурѓиноски, ќе ја посетат Австралија во периодот од 03.01.2017 до 29.01.2017. Митрополитот г. Тимотеј заедно со придружниците и парохиските свештеници ќе отслужи свети архиерејски литургии во храмовите, кои што се под негова надлежност и …

ОСНОВАЧКО СОБРАНИЕ НА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЕПАРХИЈА ЗА АВСТРАЛИЈА

Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимитеј, на покана од Македонската Австралиска Православна Црковна Општина „Успение на Пресвета Богородица“ од Сиденхам, Мелбурн, во периодот од 13.01.2015 до 1.02.2015 година, во придружба на епархискиот ѓакон, протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски, престојуваше во Австралија, во канонска визитација на црковните општини што Светиот Архиерејски Синод на МПЦ – ОА по донесената одлука во месец декември 2012 година ги прифати да бидат под канонска јурисдикција и директна …